Sport at KLB

We have an extensive range of extra-curricular sports clubs for students to join. By joining one of our extra-curricular clubs students will be able to pursue their passions, raise their aspirations and develop their teamwork skills.

Our Sporting Reputation

We are very proud of our genuine reputation as one of the top schools in the region for both recreational and competitive sport. This is evident by looking through the comprehensive team honours list over the past few years, as well as our well followed social media feeds. Students at KLB really embrace an extensive range of sporting opportunities, led by our dedicated and enthusiastic staff. Participation is the priority, but we also take great pride in the outstanding achievements of many of our individual students and our teams, frequently gaining success at county, regional and national levels.

Team Honours

2019-2020

Senior Girls England Hockey Tier 3 County Champions

U16 Girls England Hockey Tier 3 County Champions

U13 Boys Rugby District Champions

U14 Boys Rugby District Champions

U14 Girls England Hockey Tier Two County Champions

U12 Boys Rugby District Champions

U16 Girls England Hockey Tier 3 West Regional Runners Up

Senior Girls England Hockey Tier 3 Regional Finalists

U16 Girls England Hockey Tier 3 National Finalists

U13 Girls In2Hockey County Semi Finalists

U12 Boys Rugby Churchdown 10s Winners

U14 Girls England Hockey T2 Regional Semi Finalists

National Schools Boys Badminton District Champions

U14 Boys England Hockey T2 County Champions

U14 Boys England Hockey T3 County Champions

U18 Boys England Hockey T4 County Champions

KS3 Boys Badminton County Champions

U16 Girls Football District Champions

U13 Boys Rugby Bristol Schools Sevens Runners Up

U14 Girls Football District Champions

U15 Boys Hockey Regional Finalists

U14 Boys Rugby Sevens Bristol School’s Runners Up

U18 Boys Hockey T4 England Hockey Regional Finalists

U14 Boys England Hockey T2 Regional Runners Up

U13 Boys Handball District Champions

International Honours

I.Jones – Rugby – Wales Exiles

J.York – Hockey – England

County Honours

Rugby: E.Williams

Hockey: M.Garside – J.Johnson – C.Witham – S.Patterson – R.Edwards – M.Pullin – S.Bryson – P.Watt – E.Brewer – D.Amor – N.Keane – F.Wallace – F.Barton – L.Magrath – E.Reynolds – B.Pullin – J.Beattie – W.Adams – D.Kane (PC) – I.Sparrow (PC) – A.Melville – W.Newell (PC) – J.Hansen – M.Robins (PC) – J.Edwards (PC) – L.Brewer (PC) – E.King (PC) – A.Erasmus – G.Topham (PC)

Cricket: J.Austen – B.Long – C.Emms – E.Austen

Golf: J.Austen

2018-2019

Junior Boys English Schools Cross Country County Champions

Intermediate Boys English Schools Cross Country County Champions

U12 Boys Rugby District Champions

U13 Boys Rugby District Champions

Junior Girls English Schools Cross Country County Runners Up

U16 Girls Hockey (T2) County Runners Up

U14 Girls Hockey (T2) County Champions

U13 Girls Hockey (T2) County Champions

U13 Boys Badminton County Runners Up

U15 Girls Badminton County Runners Up

U14 Girls Badminton County Champions

U14 Boys Hockey (T2) County Champions

U12 Girls Football District Champions

U16 Girls Football District Champions

U13 Boys Hockey (T2) County Champions

U14 Girls Football District Champions

1st XI Boys Senior Hockey (T4) South West Regional Semi-Finalists

U14 Girls Hockey (T2) Regional Finalists

U14 Boys Hockey (T2) Regional Finalists

U13 Girls Badminton Regional Bronze Medallists

U14 Girls Football County Champions

U13 Girls Hockey (T2) South West Regional Champions

U13 Boys Hockey (T2) South West Regional Champions

U16 Boys Football District Runners Up

U14 Boys Hockey (T2) National Champions

U14 Girls Football County Champions

Intermediate Girls English Schools Athletics County Runners Up

Intermediate Boys English Schools Athletics County Runners Up

Y9 Boys District Athletics Champions

Y10 Boys District Athletics Champions

Y10 Girls District Athletics Champions

2017-2018

U13 Girls Hockey County Champions

Y7 District Boys Rugby Champions

Y10 District Boys Rugby Champions

Y11 District Boys Rugby Champions

Y7 Girls Hockey District Champions

Y8 Girls Hockey District Champions

Y9 Girls Hockey District Champions

Y10 Girls Hockey District Champions

U13 Boys Hockey County Runners Up

U13 Girls and Boys Hockey South West Regional Finalists

Y7 Boys Football District Runners Up

Y9 Boys Football District Runners Up

U13 Girls Football County Champions

U14 Girls Hockey County Plate Winners

Junior Boys South West Regional “A” Finalists

Intermediate Boys South West Regional “B” Runners Up

U15 Girls Tennis District Champions

Y8 Rounders County Finalists

Y7 Boys District Athletics Champions

Y8 Boys District Athletics Champions

Y9 Boys District Athletics Champions

Y9 Girls District Athletics Champions

Y7 Girls District Athletics Runners Up

Y8 Girls District Athletics Runners Up

Y10 Girls District Athletics Runners Up

Girls District Athletics Champions

Boys District Athletics Champions

Junior Boys District Tennis Champions

Menu
  • Curriculum

  • Information